LECO N-TYPCellteknik
SMBB Half Cut Cell-teknik
Bifacial cellModulteknologier
Utmärkt anti-PID låg LID-prestanda
Färre skuggningseffekter för heta fläckar
Högre effekt, lägre BOS och LCOE
● ISO9001:2015 kvalitetsledningssystem
● ISO14001:2015 EMS
● ISO45001:2018 OHSMS
● IEC61215/IEC61730 standardkvalitet
● IEC61701/IEC62716 Salt-/dimma-/ammoniaktest
| Solceller | N-typ Mono |
| Antal celler | 108 (6x18) |
| Mått | 1961 x 1134 x 33 mm |
| Vikt | 27,8 kg |
| Fram-/bakglas | 2,0 mm belagt halvhärdat glas |
| Ram | Anodiserad aluminiumlegering (förstärkt höglastvalfritt) |
| Kopplingsdosa | IP68-klassad (3 bypassdioder) |
| Utgångskablar | 4,0 mm² |
| 250 mm (+) / 350 mm (-) | |
| Längden kan anpassas | |
| Kontakter | Mc4-kompatibel |
| Mekaniskt belastningstest | Fram 5400 Pa / Bak 2400 Pa |
| KRAFTKLASS | ALDB-490ND | ALDB-495ND | ALDB-500ND | ALDB-505ND | ALDB-510ND | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| STC | NMOT | STC | NMOT | STC | NMOT | STC | NMOT | STC | NMOT | |
| Maximal effekt (Pmax) | 490W | 368W | 495W | 372W | 500W | 376W | 505W | 380W | 510W | 384W |
| Tomgångsspänning (Voc) | 39,55V | 37,12V | 39,78V | 37,36V | 40,00V | 37,59V | 40,22V | 37,83V | 40,44V | 38,06V |
| Kortslutningsström (Isc) | 15,72A | 12,58A | 15,78A | 12,62A | 15,84A | 12,67A | 15,90A | 12,72A | 15,96A | 12,77A |
| Spänning vid maximal effekt (Vmpp) | 33,11V | 31,08V | 33,31V | 31,29V | 33,51V | 31,50V | 33,71V | 31,71V | 33,91V | 31,91V |
| Nuvarande maximal effekt (Impp) | 14,80A | 11,84A | 14,86A | 11,89A | 14,92A | 11,94A | 14,98A | 11,98A | 15.04A | 12.03A |
| MODULEFFEKTIVITET (%) | 22,03 % | 22,26 % | 22,48 % | 22,71 % | 22,93 % | |||||
STC: Strålningsstyrka 1000 W/m², celltemperatur 25 ºC, AM1.5G
NMOT: Strålstyrka 800 W/m², omgivningstemperatur 20 ºC, vindhastighet 1 m/s, AM1.5G
| Bakre förstärkning | Parameter | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 5% | Maximal effekt (Pmax) | 515W | 520W | 525W | 530W | 536W |
| Moduleffektivitet STC (%) | 23,14 % | 23,37 % | 23,61 % | 23,84 % | 24,08 % | |
| 15 % | Maximal effekt (Pmax) | 564W | 569W | 575W | 581W | 587W |
| Moduleffektivitet STC (%) | 25,34 % | 25,60 % | 25,86 % | 26,12 % | 26,37 % | |
| 25 % | Maximal effekt (Pmax) | 613W | 619W | 625W | 631W | 638W |
| Moduleffektivitet STC (%) | 27,54 % | 27,82 % | 28,11 % | 28,39 % | 28,67 % |
| Behållare | 40'HQ |
| Antal per pall | 34 |
| Pallar per container | 24 |
| Antal bitar per behållare | 816 |
| Driftsmodulens temperatur | -40℃ till +85℃ |
| Maximal systemspänning | 1500 DC (IEC) |
| Maximal seriesäkringsklassificering | 30A |
| Effekttolerans | 0/+5W |
| Nominell driftstemperatur (NMOT) | 45±2℃ |
| Temperaturkoefficient för Pmax | -0,29 %/℃ |
| Temperaturkoefficient för Voc | -0,25 %/℃ |
| Temperaturkoefficient för Isc | +0,045 %/℃ |
ALife Solar Technology Co., Ltd.
Telefon/Whatsapp/Wechat: +86 13023538686
E-post: gavin@alifesolar.com
Byggnad 36, Hongqiao Xinyuan, Chongchuan-distriktet, Nantong City, Kina
www.alifesolar.com