| ELEKTRISKT PROJEKT | PARAMETRAR | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Maximal effekt | Pmax(W) | 550 | 560 | 570 | 580 |
| Optimal driftspänning | Vmp(V) | 42,63 | 43,18 | 43,68 | 44,19 |
| Optimal driftsström | Imp(A) | 12,91 | 12,97 | 13.05 | 13.13 |
| Tomgångsspänning | Voc(V) | 52,32 | 52,58 | 52,77 | 53,03 |
| Kortslutningsström | Isc(A) | 13,65 | 13,69 | 13,78 | 13,86 |
| Modulens driftstemperaturområde | ℃ | -40℃~+85℃ | |||
| Maximal systemspänning | V(IEC) | DC1000/1500 | |||
| Maximal säkringsström | A | 25 | |||
| Effekttoleransområde | % | 0~+3% | |||
| *STC (Standardtestförhållanden): Frontal bestrålning 1000 W/m², celltemperatur 25 ℃, spektrum AM1.5. | |||||
| Cellens nominella driftstemperatur | VOCT | ℃ | 44℃±2℃ |
| Maximal effekttemperaturkoefficient | Pmax | %/℃ | -0,26 |
| Tomgångsspänningens temperaturkoefficient | Voc | %/℃ | -0,24 |
| Kortslutningsströmmens temperaturkoefficient | Isc | %/℃ | 0,04 |
| Säkerhetsnivå | Klass II |
| Produktgaranti | 12 år av produktmaterial och teknologi |
| Strömgaranti | 25 års linjär effekt |
| *Dämpningen under det första året är 2 %. Från och med följande år är den årliga nedgången mindre än 0,5 %. Modulens effekt är inte mindre än 80 % under det 25:e året. | |
| Celltyp | TOPCon-cell 182×91 mm |
| Cellarrangemang | 144 st (12×12) |
| Modulstorlek | 2260x1219x2,7 mm |
| Modulvikt | 7,44 kg |
| Kopplingsdosa | Kapslingsklassning IP68 |
| Utgångskabel | 4 mm², 500 mm kabelnätlängd. Kabellängden kan anpassas |
| Kontakttyp | MC4-kompatibilitet |
| Ram | Ej tillämpligt |
| Statisk frontlast (snötryck) | 5400Pa |
| Bakre statisk belastning (vindtryck) | 2400Pa |
| Transport | Plattformslastbil 13 månader | Plattformslastbil 17,5 m | Behållare 20°C | Behållare 40°C |
|---|---|---|---|---|
| Storlek | 13 månader | 17,5 m | 20°C | 40°C |
| Lastpall | 22 | 30 | 4 | 18 |
| Styck/Pall | 70 | 70 | 70 | 70 |
| Totalt antal stycken | 1540 | 2100 | 280 | 1260 |
| Förpackningsstorlek (pall) | 2320*1110*1400 mm | |||
| Maximal effekt (W) | Konverteringseffektivitet | Vikt | Produktgaranti | Strömgaranti | Modulstorlekar | Cellarrangemang |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 550 560 570 580 | 23,5 % | 2,7 kg/m² | 12 år | 25 år | 2260x1219x2,7 mm | 144 st (12x12) |
| 500 510 520 530 | 23,5 % | 2,7 kg/m² | 12 år | 25 år | 2260x1110x2,7 mm | 132 st (11x12) |
| 460 470 480 490 | 23,5 % | 2,7 kg/m² | 12 år | 25 år | 2260x1020x2,7 mm | 120 st (10x12) |
| 410 420 430 440 | 23,5 % | 2,7 kg/m² | 12 år | 25 år | 2260x918x2,7 mm | 108 st (9x12) |
| 360 370 380 390 | 23,5 % | 2,7 kg/m² | 12 år | 25 år | 2260x825x2,7 mm | 96 st (8x12) |
| 320 330 340 350 | 23,5 % | 2,7 kg/m² | 12 år | 25 år | 2260x735x2,7 mm | 84 st (7x12) |
| 270 280 290 300 | 23,5 % | 2,7 kg/m² | 12 år | 25 år | 2260x644x2,7 mm | 72 st (6x12) |
| 120 | 23,5 % | 2,7 kg/m² | 12 år | 25 år | 1545x425x2,7 mm | 72 st (6x12) |
| 200 | 23,5 % | 2,7 kg/m² | 12 år | 25 år | 1150x927x2,7 mm | 54 st (6x9) |
| 400 410 420 430 | 23,5 % | 2,7 kg/m² | 12 år | 25 år | 1750x1150x2,7 mm | 80 st (8x10) |
ALife Solar Technology Co., Ltd.
Telefon/Whatsapp/Wechat: +86 13023538686
E-post: gavin@alifesolar.com
Byggnad 36, Hongqiao Xinyuan, Chongchuan-distriktet, Nantong City, Kina
www.alifesolar.com