LECO N-TYPCellteknik
SMBB Half Cut Cell-teknik
Bifacial cellModulteknologier
Utmärkt anti-PID låg LID-prestanda
Färre skuggningseffekter för heta fläckar
Högre effekt, lägre BOS och LCOE
● ISO9001:2015 kvalitetsledningssystem
● ISO14001:2015 EMS
● ISO45001:2018 OHSMS
● IEC61215/IEC61730 standardkvalitet
● IEC61701/IEC62716 Salt-/dimma-/ammoniaktest
| Solceller | N-typ Mono |
| Antal celler | 120 (6x20) |
| Mått | 2172 x 1303 x 35 mm |
| Vikt | 35,0 kg |
| Fram-/bakglas | 2,0 mm belagt halvhärdat glas |
| Ram | Anodiserad aluminiumlegering (förstärkt höglastvalfritt) |
| Kopplingsdosa | IP68-klassad (3 bypassdioder) |
| Utgångskablar | 4,0 mm² |
| 250 mm (+)/ 350 mm (-) | |
| Längden kan anpassas | |
| Kontakter | Mc4-kompatibel |
| Mekaniskt belastningstest | Fram 5400 Pa / Bak 2400 Pa |
| KRAFTKLASS | ALEK-620ND | ALEK-625ND | ALEK-630ND | ALEK-635ND | ALEK-640ND | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| STC | NMOT | STC | NMOT | STC | NMOT | STC | NMOT | STC | NMOT | |
| Maximal effekt (Pmax) | 620W | 472W | 625W | 476W | 630W | 480W | 635W | 484W | 640W | 488W |
| Tomgångsspänning (Voc) | 43,75V | 41,13V | 43,96V | 41,33V | 44,16V | 41,52V | 44,37V | 41,71V | 44,57V | 41,90V |
| Kortslutningsström (Isc) | 18.16A | 14,72A | 18.20A | 14,76A | 18.24A | 14,80A | 18.28A | 14,84A | 18.32A | 14,88A |
| Spänning vid maximal effekt (Vmpp) | 36,21V | 33,98V | 36,44V | 34,20V | 36,67V | 34,41V | 36,90V | 34,62V | 37,12V | 34,83V |
| Nuvarande maximal effekt (Impp) | 17.12A | 13,89A | 17.15A | 13,92A | 17.18A | 13,95A | 17.21A | 13,98A | 17.24A | 14.01A |
| MODULEFFEKTIVITET (%) | 21,91 % | 22,08 % | 22,26 % | 22,44 % | 22,61 % | |||||
STC: Strålningsstyrka 1000 W/m², celltemperatur 25 ºC, AM1.5G
NMOT: Strålstyrka 800 W/m², omgivningstemperatur 20 ºC, vindhastighet 1 m/s, AM1.5G
| Bakre förstärkning | Parameter | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 5% | Maximal effekt (Pmax) | 651W | 656W | 662W | 667W | 672W |
| Moduleffektivitet STC (%) | 23,00 % | 23,19 % | 23,37 % | 23,56 % | 23,74 % | |
| 15 % | Maximal effekt (Pmax) | 713W | 719W | 725W | 730W | 736W |
| Moduleffektivitet STC (%) | 25,19 % | 25,40 % | 25,60 % | 25,80 % | 26,01 % | |
| 25 % | Maximal effekt (Pmax) | 775W | 781W | 788W | 794W | 800W |
| Moduleffektivitet STC (%) | 27,38 % | 27,60 % | 27,83 % | 28,05 % | 28,27 % |
| Behållare | 40'HQ |
| Antal per pall | 32 |
| Pallar per container | 18 |
| Antal bitar per behållare | 576 |
| Driftsmodulens temperatur | -40℃ till +85℃ |
| Maximal systemspänning | 1500 DC (IEC) |
| Maximal seriesäkringsklassificering | 35A |
| Effekttolerans | 0/+5W |
| Nominell driftstemperatur (NMOT) | 45±2℃ |
| Temperaturkoefficient för Pmax | -0,30 %/℃ |
| Temperaturkoefficient för Voc | -0,24 %/℃ |
| Temperaturkoefficient för Isc | +0,04 %/℃ |
ALife Solar Technology Co., Ltd.
Telefon/Whatsapp/Wechat: +86 13023538686
E-post: gavin@alifesolar.com
Byggnad 36, Hongqiao Xinyuan, Chongchuan-distriktet, Nantong City, Kina
www.alifesolar.com