LECO N-TYPCellteknik
SMBB Half Cut Cell-teknik
Bifacial Cell Module Technologies
Utmärkt anti-PID låg LID-prestanda
Färre skuggningseffekter för heta fläckar
Högre effekt, lägre BOS och LCOE
● ISO9001:2015 kvalitetsledningssystem
● SO14001:2015 EMS
● ISO45001:2018 OHSMS
● IEC61215/IEC61730 standardkvalitet
● IEC61701/IEC62716 Salt-/dimma-/ammoniaktest
| Solceller | N-typ Mono |
| Antal celler | 96 (6x16) |
| Mått | 1762 x 1134 x 30 mm |
| Vikt | 24,0 kg |
| Frontglas | 2,0 mm belagt halvhärdat glas |
| Ram | Anodiserad aluminiumlegering (förstärkt höglastvalfritt) |
| Kopplingsdosa | IP68-klassad (3 bypassdioder) |
| Utgångskablar | 4,0 mm² |
| 250 mm (+) / 350 mm (-) | |
| Längden kan anpassas | |
| Kontakter | Mc4-kompatibel |
| Mekaniskt belastningstest | Fram 5400 Pa / Bak 2400 Pa |
| KRAFTKLASS | ALDX-435N | ALDX-440N | ALDX-445N | ALDX-450N | ALDX-455N | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| STC | NMOT | STC | NMOT | STC | NMOT | STC | NMOT | STC | NMOT | |
| Maximal effekt (Pmax) | 435W | 326W | 440W | 330W | 445W | 334W | 450W | 338W | 455W | 342W |
| Tomgångsspänning (Voc) | 34,49V | 32,33V | 34,74V | 32,58V | 34,97V | 32,82V | 35,21V | 33,07V | 35,45V | 35,68V |
| Kortslutningsström (Isc) | 15,84A | 12,67A | 15,90A | 12,72A | 15,96A | 12,77A | 16.02A | 12,82A | 16.08A | 12,86A |
| Spänning vid maximal effekt (Vmpp) | 29,43V | 27,57V | 29,65V | 27,80V | 29,87V | 28,02V | 30,08V | 28,24V | 30,29V | 28,46V |
| Nuvarande maximal effekt (Impp) | 14,78A | 11,82A | 14,84A | 11,87A | 14,90A | 11,92A | 14,96A | 11,97A | 15.02A | 12.02A |
| MODULEFFEKTIVITET (%) | 21,77 % | 22,02 % | 22,27 % | 22,52 % | 22,77 % | |||||
| STC: Strålningsstyrka 1000 W/m², celltemperatur 25 °C, AM1.5G NMOT: Strålstyrka 800 W/m², omgivningstemperatur 20 °C, vindhastighet 1 m/s, AM1.5G | ||||||||||
| Bakre förstärkning | Parameter | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 5% | Maximal effekt (Pmax) | 457W | 462W | 467W | 473W | 478W |
| Moduleffektivitet STC (%) | 22,86 % | 23,12 % | 23,38 % | 23,65 % | 23,91 % | |
| 15 % | Maximal effekt (Pmax) | 500W | 506W | 512W | 518W | 523W |
| Moduleffektivitet STC (%) | 25,04 % | 25,32 % | 25,61 % | 25,90 % | 26,19 % | |
| 25 % | Maximal effekt (Pmax) | 544W | 550W | 556W | 563W | 569W |
| Moduleffektivitet STC (%) | 27,21 % | 27,53 % | 27,84 % | 28,15 % | 28,46 % |
| Behållare | 40'HQ |
| Antal per pall | 36 |
| Pallar per container | 26 |
| Antal bitar per behållare | 936 |
| Driftsmodulens temperatur | -40℃ till +85℃ |
| Maximal systemspänning | 1500 DC (IEC) |
| Maximal seriesäkringsklassificering | 30A |
| Effekttolerans | 0/+5W |
| Nominell driftstemperatur (NMOT) | 45±2℃ |
| Temperaturkoefficient för Pmax | -0,29 %/℃ |
| Temperaturkoefficient för Voc | -0,25 %/℃ |
| Temperaturkoefficient för Isc | +0,045 %/℃ |
ALife Solar Technology Co., Ltd.
Telefon/Whatsapp/Wechat: +86 13023538686
E-post: gavin@alifesolar.com
Byggnad 36, Hongqiao Xinyuan, Chongchuan-distriktet, Nantong City, Kina
www.alifesolar.com